گفتگوی آنلاین

قوانین دامنه

قوانین ثبت دامنه

دامنه های سطح بالا انواع مختلفی نظیر دامنه های عمومی و دامنه های کشوری دارند. به دامنه هایی که به صورت عام مورد استفاده قرار می گیرند و ویژه یک کشور یا منطقه خاص جغرافیایی نمی باشند، gTLD یا دامنه های عمومی گفته می شود. برخی دامنه ها نیزمربوط به یک کشور خاص است. دامنه های سطح بالای دو حرفی عموما دامنه های کشوری هستند که به آنها ccTLD نیز گفته می شود.. مانند ir که مربوط به کشور ایران است. البته پسوند ملی برخی از کشورها به دلیل شباهت به برخی کلمات پر استفاده، می توانند جزو دامنه های عمومی قرار بگیرند. مانند پسوند ws که متعلق به کشور ساموای غربی است اما به دلیل شباهتش به کلمه web site، در لیست دامنه های عمومی قرار میگیرد.

 

قوانین ثبت دامنه های عمومی


برای ثبت دامنه های عمومی ، باید حداقل طول دامنه ۳ کاراکتر و حداکثر آن ۶۳ کاراکتر می باشد. همچنین فقط استفاده از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه (-) برای نام دامنه مجاز است. قوانین ثبت دامنه های ws نیزمانند باقی دامنه های عمومی است با تفاوت اینکه حداقل طول دامنه باید ۴ کاراکتر باشد.
برای مشاهده موارد استفاده انواع دامنه های عمومی می توانید به صفحه قوانین دامنه های عمومی مراجعه فرمایید.

 

قوانین ثبت دامنه های عمومی جدید


با زیاد شدن کاربران اینترنتی و تعداد سایت ها، تعداد دامنه های ثبت شده نیز روز به روز در حال افزایش است. این موضوع باعث می شود پیدا کردن نام دامنه دلخواه به امری دشوار تبدیل گردد. برای رفع این مشکل دامنه های جدیدی توسط سازمان جهانی ثبت دامنه (ICANN) ارائه شده است. قوانین ثبت این دامنه ها همانند قوانین ثبت دامنه های عمومی دیگر می باشد. برای مشاهده لیست و تعرفه ثبت این دامنه ها می توانید به صفحه تعرفه ثبت با پسوندهای جدید مراجعه فرمایید.

 

قوانن ثبت دامنه های ir

ثبت دامنه ir نیز قوانین خاصی دارد. دامنه های ir نیز مانند سایر دامنه های عمومی باید حداقل از ۳ کاراکتر و حداکثر از ۶۳ کاراکتر تشکبل شده باشد و شامل حروف انگلیسی، ارقام و نشانه (-) باشند. ثبت برخی از دامنه ها، مانند دامنه هایی با مفهوم مذهبی نیاز به داشتن مجوز کتبی از وزارت ارشاد دارد. ثبت دامنه های با مفاهیم غیر قانونی و غیر اخلاقی غیر مجاز است. ثبت دامنه با نام های دامنه های عمومی و به طور کلی اسامی مرتبت با اینترنت ممنوع است. همچنین ثبت دامنه با نام های ایران، اسامی استانها، شهرستان ها و شهرها و کد آنها نیز ممنوع می باشد. ثبت دامنه با اسامی ملی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز است.
دامنه های ir می توانند از مرتبه سوم باشند یعنی به صورت co.ir یا net.ir یا org.ir یا ac.ir یا sch.ir و غیره ثبت شوند. شما می توانید لیست این نوع دامنه ها و موارد استفاده از آنها را در صفحه قوانین ثبت دامنه های ir ببینید.

 

قوانین ثبت دامنه های فارسی

نوشتن نام دامنه با حروف انگلیسی توسط کاربران ایرانی به یک عادت تبدیل شده است. این در حالی است که می توان آن را با حروف  فارسی هم نوشت. دامنه هایی با نام «دامنه‌های بین‌المللی شده» یا IDN (Internationalised Domain Names) امکان ثبت پیدا کرده اند. این دامنه ها این امکان را فراهم میکنند تا با زبان مادری، دامنه خود را به ثبت برسانید. پسوندهای قابل ثبت برای دامنه های فارسی فقط .com و .net می باشند.
ثبت دامنه های فارسی با حروف الفبای فارسی، رقم های ۰ تا ۹ و خط تیره ( - ) مجاز است. استفاده از فاصله (space) و یا خط تاکید ( _ ) در ثبت دامنه ها مجاز نیست. البته باید توجه داشته باشید دامنه های فارسی نمی توانند با عدد شروع یا تمام شوند.
برای ثبت دامنه های فارسی می توانید به صفحه ثبت دامنه مراجعه فرمایید.

 

قوانین ثبت دامنه های کشوری

ثبت اکثر دامنه های کشوری ملزم به تابعیت آن کشور است. به طور مثال برای ثبت دامنه ی us حتما باید تبعه کشور آمریکا باشید و با استفاده از وارد کردن آدرس و مشخصات محل سکونت و یا محل کار، این موضوع را اثبات نمایید. با این حال برخی از کشورها مانند کلمبیا با دامنه بین المللی .co این قانون را ندارند و هر فردی از هرجای دنیا می تواند دامنه co را ثبت نماید. همانطور که بسیاری از وب سایت های فارسی زبان که مقاصد تجاری دارند (به علت شباهت کلمه co به کلمه Company)  با پسوند co ثبت شده اند. لیست انواع دامنه های بین المللی را می توانید در صفحه قوانین ثبت دامنه های کشوری مشاهده فرمایید.


لازم به ذکر است پس از انتخاب پسوند مورد نظر خود می توانید به صفحه بررسی آزاد بودن دامنه مراجعه فرمایید و از آزاد بودن دامنه مورد نظر خود اطمینان حاصل فرمایید و از همان طریق به  ثبت دامنه بپردازید.

 

 

 

○ دامنه هاي عمومي (GTLD: Generic Top Level Domain)

 

○ دامنه کشورها (CCTLD: Country Code Top Level Domain)

 

○ دامنه های ایران (Iran Domains) ایرنیک

Web Analytics -->